Fogamzásgátlás és rizikótényezők

A dohányzás és a hormonális fogamzásgátlás együttesen jelentősen növelik a szív- és érrendszeri megbetegedésének esélyét. A helyzet 35 év felett sajnos tovább romlik, bár a kockázat függ a dohányzás mértékétől is. A nem dohányzó nőkhöz képest a napi maximum 10 szálat fogyasztóknál a tabletta szedésével 3,5-szörösére nő a szívinfarktus veszélye, az erős dohányosoknál pedig a 20-szorosára nő ugyanez a rizikó. Továbbá vizsgálatok kimutatták, hogy a mélyvénás trombózis 2x, a felületes 4x gyakoribb a fogamzásgátló tabletták hatására. Ugyanakkor megemlíteném, hogy nem csak rizikói vannak a fogamzásgátló szedésének, hanem kifejezett hosszú távú előnyei, melyeket már több elismert nagy esetszámú kutatás egymástól függetlenül bizonyított. Ide tartozik a méhnyálkahártyára és petefészekre kifejtett tumormegelőző hatás, vagyis, hogy a nőgyógyászati rákos folyamatok közel 30%-al kevesebbszer fordulnak elő kombinált fogamzásgátló használók között, de  bármilyen eredetű rákos folyamat előfordulását is csökkenti 12%-al.

 

Bizonyos állapotok és betegségek abszolút kontraindikációt jelentenek a fogamzásgátló használatában. Ilyenek például az előzmények közt szereplő tisztázatlan vérzéses rendellenesség, trombózis, visszérgyulladás, magas vérnyomás, akut vagy krónikus májbetegség, súlyos vesebetegség, egyes szemészeti betegségek. A relatív kontraindikációk esetén szintén mérlegelést igényel. Ide tartozik többek közt a cukorbetegség, a méhben lévő mióma, a terhesség alatt súlyosbodó betegségek (például epilepszia, sclerosis multiplex), súlyos migrén.

Az Egyesült Államokban szigorúbb szabályok vonatkoznak a dohányzó nőkre, így nem használhatnak hormonális fogamzásgátlót.

Ha egy nő nem tud lemondani a dohányzásról, érdemes átgondolnia védekezésének módját és kifejezetten ajánlottak a hormonmentes megoldások, mint pl. a Pharmatex készítmények.

 

Közismert a páciensek között is, hogy a trombózishajlamot fokozza a kombinált fogamzásgátló használata. Vajon ha igen, mindenkinél egyformán?

Mennyire fokozza? Ezért ki kell e vizsgálni a szedés előtt?

 

Röviden a véralvadási rendszer egy nagyon finoman szabályozott, többszörösen biztosított rendszer, hisz az érpályán belül fatális következménye van az alvadásnak, azonban sérülés esetén a vérzés csillapításakor azonnal alvadással kell válaszolnia. Az ezen rendszer résztvevői, vagy szabályozó fehérjéinek meghibásodása vagy hiánya okozza a trombózishajlamot. Ezeket a hibákat általában öröklődő genetikai eltérések okozzák. Az öröklődő trombózishajlam mintegy 80 százalékban egyetlen elváltozáshoz köthető, az V. véralvadási faktor, más néven Leiden-mutációjához. Amennyiben egyik szülőtől örököltük a hajlamot 8-szoros, mindkét szülőtől már 80-szoros a kockázata a mélyvénás trombózisnak. Ha ehhez hozzáadjuk például a fogamzásgátló szedését még többszörösére emelik a kockázatot. A szakirodalom szerint a Leiden-mutáció szerepet játszhat az ismétlődő vetélés, illetve egyes szülészeti szövődmények kialakulásában. Sajnos Magyarországon nem protokoll a trombózishajlam vizsgálata fogamzásgátló felírása előtt. Nem kötelező elvégezni és nem is támogatja a társadalombiztosító. Azonban akinek a családjában előfordult trombózis, tüdőembólia, vagy csak tudni szeretné, van-e genetikai hajlama minden esetben ajánlott elvégeztetni a vizsgálatot, ami vérből, vagy nyálból történik és gyors, biztos eredményt ad a páciensek számára, továbbá csak egyszer kell az élet folyamán, hisz genetikai eltérésről van szó. 

Pharmatex® vény nélkül kapható, benzalkónium-klorid hatóanyagot tartalmazó, hormonmentes, helyi hatású fogamzásgátló gyógyszercsalád.

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Az oldal tetejére